ORYANTAL DANS KURSU dans kursu dersleri kozyatağı

ORYANTAL DANS KURSU

Oryantal bilinen en eski danslardan biridir. Oryantal dans veya göbek dansı geleneksel bir Ortadoğu dansıdır. Batı’da daha çok “belly dance” (göbek dansı) olarak bilinmektedir. Ayrıca oryantal Yunanistan ve Balkanlar’da çiftetelli olarak bilinir.

Oryantalde bayan dansçılara dansöz, erkeklere ise dansör denir.

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının biridir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Oryantal kaynağında antik dönemin doğurganlık, bereket kültürü yatar. Oryantal, dansçının Toprak Ana’yla( zeminle) direk temasının asla kesilmemesine dayanan bir dans türüdür.

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle kadın vücuduna daha çok uygundur. Toprağa değen, yalın ayaklarla yapılan, hareketleri sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkmaktadır. Adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.

Oryantalde yılan, kılıç, mum, meşale, tül, baston, peçe ya da sopa gibi malzemelerin dans esnasında kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bunların her birinin birer anlamı vardır. Genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı bu malzemeleri kullanımını simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.

KAAN ALBAYRAK

Oryantel Dans Eğitmeni

20 yıllık bir dans geçmişi olup 2006-2009 yılları arasında Anadolu Ateşi Dans Grubunda dans etmiştir. 2009 yılından günümüze İstanbul’un çeşitli dans okullarında oryantal ve roman dans eğitmenliği yapmaktadır. 2011 Dünya oryantal Şampiyonluğu, 2015 Dünya Oryantal 2.liği ve Rusya 1.liği gibi dereceler üstün dereceler alarak ülkemizi yurt dışında da temsil etmiştir.

NonStop Dans Akademi - Salsa Dans Kursu, Bachata Dans Kursu, Kizomba Dans Kursu, Ortanyal Dans Kursu, Hip-Hop Dans kursu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi bütün sosyal medya kanallarımızdan ve Whatsapp Destek Hattımızdan Ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek

İletişim

Kozyatağı Mah. Bayar Cad. Şakacı Sok. No:40/1
Kozyatağı – Kadıköy
+90 216 380 70 76

+90 530 661 24 31
© Copyright 2019. All Rights Reserved.