çocuklara özel dans kursu kozyatağı

SALSA DANS KURSU

SALSA

Salsa, Karayipler kökenli olduğu varsayılan, salsa adıyla belirtilen müzik türleri eşliğinde, çiftler halinde veya grupça yapılabilen, Latin Amerika’nın ve ABD’nin modern bir dans türüdür.

Salsa önceleri yalnızca Latin Amerika halkları arasında yaygın olan bu müzik türüyken, Karayipler’den ABD’ye göçenler sayesinde ; önce ABD’de sonrasında da bütün dünyada tanınmaya ve uygulanmaya başlanmıştır.

“Salsa” çok falza sayıda baharatın karıştırılmasıyla hazırlanan “sos” anlamına gelmektedir. Çok farklı kültürel öğelerin karışımını içermelerinden dolayı söz konusu müzik ve dansa da SALSA adı verilmiştir.

Bir “serbest stil” dansı olan salsa, rutin hareketlere bağlı kalınmaksızın doğaçlama olarak yapılır. Salsa dansı, Latin dansları kapsamında ele alınmakadır.

Tıpkı tek bir dilin lehçeleri gibi, salsanın da dünyanın farklı bölgelerinde farklı olarak uygulanan stilleri vardır. Her stil, salsa müziğini farklı olarak yorumlar ve ayrıca her bir stildeki salsa ustalarının kendilerince geliştirdikleri bireysel stiller bulunur. Birçok salsa stili bulunmaktadır. Başlıca üç salsa stili mevcuttur:

a- Küba stili

b- Porto Riko stili

c- Kolombiya stili

a- Küba stili

Temel adım olarak guapea (ters mambo) adımı kullanılır. Kübalılar hafifçe öne eğilerek ve dizleri öne doğru bükerek dans etmektedirler. Afrika özelliği ağır basan bu stilde; vücut hareketleri ön planda tutulmaktadır. Jestler ise diğer stillere oranla arttırılmıştır. Küba stili Salsa geniş boş alana ihtiyaç göstermeyen bir stildir, bacak oyunları içermez, diğer stillere kıyasla hem partnerler birbirlerine çok daha yakın pozisyonlarda olurlar, hem de adımlar daha küçük atarlar.

Hareketlerde dairesel hatlarda uygulanır, yani çiftler art arda daireler çizerek yer değiştirerek dans ederler. Bu stil her şeyden önce halkın yaptığı bir “sokak dansı”dır.

Küba’da salsa sözcüğü pek kullanılmaz ve kullanıldığında da genellikle salsa dansını değil, salsa müziğinden söz etmek üzere (turistlere yönelik yapılan casino dansından söz ederken) kullanılır.

b- Porto Riko stili

Porto Riko ya da kısa adıyla porto stili, tuhaf gelebilir ancak Porto Riko’da değil, ABD’de ortaya çıkmış bir stildir. Temel adımları ve dans figürleri bakımından New York stiline benzer; fakat bu stilde fazla yakın temas olmadan dans edilir. Bu yüzden dans ederken çok daha fazla boş alana ihtiyaç duyulur.

c- Kolombiya stili (kumbiya)

Kolombiya stili Latin Amerika’da en yaygın olan stildir. Ayaklar tvist gibi daha karmaşık hareketleri uygular. Partnerler dairesel olarak yer değiştirerek dans eder. Bu stilde daha çok “açık” dans edilir ve erkek kadını tek eliyle yönetir. Figürlerden ziyade estetik ön plandadır.

Dünya Salsa Federasyonu’nun (World Salsa Federation) Miami’de düzenlediği 2003 salsa şampiyonasından itibaren Kolombiya stili özel bir kategori olarak kabul edilmektedir.

Diğer Stiller

NEW YORK STİLİ

Temel adımı “mambo adımı”dır. Mambo dansından türemiş bir stildir. Başlangıç adımı olarak müzikteki bir barın ikinci vuruşu kullanılır (1-ON-2, müzikteki ilk vuruş adımsız geçirilir). Dönüşlere ve shine’lara ağırlık verilir.

Newyork stili düz çizgiler doğrultusunda gelişir, yani sanki bir çizgi üzerinde dans ediliyormuş gibi hareket edilir. Kadının kendi etrafında sıkça dönüşler sergiler ve daha çok gösteriye yönelik bir stildir. Özellikle, shine adı verilen partnerden ayrı ya da partnere temas bulunmayan karmaşık ayak hareketlerine yer verilir.

MAMBO STİLİ

Kendisini “Mambo’nun Kralı” olarak adlandıran Porto Riko kökenli Salsa dans öğretmeni ve koreograf olan Eddie Tours 1987’de yeni bir stil olarak Mambo Stilini ortaya koymuştur. Salsa ve mambo arasındaki adım benzerliklerine dikkat çekmiştir.

LOS ANGELES STİLİ

Kısaltılmış adı L.A.’dır.( eley ) Temel adımı paralel sistem “mambo adımı”dır. Başlangıç adımı müzikteki bir barın birinci vuruşunda atılır (1-ON-1).

Kadının çizgisel olarak yer değiştirdiği cross-body lead hareketlerine, shine’a ağırlık verilir. Akrobatik nitelikleri vardır. Bu özelliği Los Angeles stilinin sinema, dans yarışmaları ve turnuva alanında daha çok tercih edilmesine ve salsa festivalleri ve amatör sahnecilik gibi bazı alanlarda diğer stillere kıyasla ön planda tutulmasını sağlamıştır.

Türkiyedeki salsa okullarının çoğu Los Angeles stili temelinde ders vermektedir.

MİAMİ STİLİ

Kimileri Miami stilini Küba stili kategorisi içinde bir alt stil olarak ele alır. Küba stilinin modernleştirilmiş bir versiyonudur. Yani Kübalı göçmenlerin Güney Florida sahillerine taşıdığı Küba stilinden çıkmış bir stildir. Diğer stillere oranla vücudun üst kısmının kullanımı ve karmaşık kol hareketleri ön plandadır.

NonStop Dans Akademi - Salsa Dans Kursu, Bachata Dans Kursu, Kizomba Dans Kursu, Ortanyal Dans Kursu, Hip-Hop Dans kursu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizi bütün sosyal medya kanallarımızdan ve Whatsapp Destek Hattımızdan Ulaşabilirsiniz.

Whatsapp Destek

İletişim

Kozyatağı Mah. Bayar Cad. Şakacı Sok. No:40/1
Kozyatağı – Kadıköy
+90 216 380 70 76

+90 530 661 24 31
© Copyright 2019. All Rights Reserved.